Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin uygulamaları birkaç çeşit olup, başlıca zemin kaplama, zemin boyama, self living olmak üzere üçe ayrılmıştır.

Son yıllarda rağbet gören bu uygulama, kalebodur ve fayansın derz aralarından kaynaklanan kirliliği ortadan kaldırmış, yine çatlak ve kırık kalebodur, fayans, ıslak zemin malzemelerinden gelen şikayete çözüm olmuştur.

Zeminin tamamını kesintisiz olarak kapladığından, zeminin altında oluşabilecek hiçbir bakteri olamaz. Genel olarak hastaneler, yemekhaneler, otoparklar, showroom ve alışveriş merkezleri uygulama alanlarıdır. Son yıllarda birçok uygulama farklılıkları göstermektedir. Epoksi zemin uygulamaları, istenilen renk ve desende uygulanabilmektedir.

Uygulama şekli olarak, yüzeye bal kıvamında bir reçene uygulaması yapıldıktan sonra, istenilen kalınlığa göre, reçine uygulaması sonrasında kuartz kum serpme ile istenilen kalınlık elde edilir. Bir gün ara ile  serpiştirilen kum yapışmayan kısımları süpürülerek yüzeyden arındırılır. Daha sonra solventsiz epoksi boya ile yaklaşık 1 mm. kalınlık elde edilir. İsteğe göre ve zemin şartlarına göre bu kalınlık arttırılabilir.