Asma Tavan Uygulamaları

Tavanlarda alçıpan yardımı ile oluşturulan led ışıklı veya ışıksız dekorasyon amaçlı uygulamalardır.  Evlerin salonlarında veya ofisler için de tercih edilir.

Asma tavan yapılırken ilk olarak asma tavan ızgarasını doğru şekilde tasarlanır. Oda ölçülerinin doğru alınır ve hazırlanan ızgaranın monte edilir. Bu nedenle asma tavan işinde ustalaşmış bir profesyonelle çalışmak doğru olacaktır.

Asma tavanların tavan çözümleri arasında bu kadar tercih edilmesinin en büyük nedeni şüphesiz maliyetidir. Metal asma tavanlar, çok düşük maliyetle çok iyi ve modern bir görünüm sağlar. Fiyatı daha yüksek olan diğer tavan sistemleri, ızgara tavan sistemleri kadar mekana modern bir görünüm katmıyor.

Metal asma tavanların bir diğer avantajı, sağladıkları bakım ve modifikasyon kolaylığıdır. Yeni binaların çoğunda elektrik kabloları ve klima boruları gibi tesisat elemanları estetiği bozmadan asma tavanlara monte ediliyor. Asma tavanlardaki bu montaj elemanlarında herhangi bir olumsuz duruma müdahale etmek çok kolaydır.

Zamanla, ışıkların veya kabloların neden olduğu nedenlerden dolayı asma tavan sisteminin katmanlarında veya çıtalarında deformasyon meydana gelebilir. Bu deformasyonlara genellikle ampulün patlaması veya kabloların yanması neden olur. Böyle bir durumda, sadece deforme olmuş tabaka değiştirilebilir. Tavanı tamamen tamir etmek gerekli değildir.

Özellikle alışveriş merkezlerinde ve ofislerde çok sık değişiklikler yapılmaktadır. Binaya taşınan firmalar veya kişiler özel tasarımlarını çalışma ortamlarına taşımak isterler. Bu gibi durumlarda tavan sistemleri de değiştirilir. Metal asma tavan sistemlerinde kurulum hızlı ve kolaydır.